• Kreu
 • /
 • Blog
 • /
 • Etika
 • /
 • Gjashtë arsye përse duhet ta nisni ditën herët çdo mëngjes

Gjashtë arsye përse duhet ta nisni ditën herët çdo mëngjes

Nga: Autorë të ndryshëm minuta lexim | 0 komente2696 lexime


Stil – Gjumi i mëngjesit është joshës i madh për shumicën prej nesh, por ai mund të jetë pengesa juaj më e madhe në arritjen e synimeve dhe në zhvillimin e karrierës. Jeta mund të ndryshojë shumë vetëm për disa orë zgjim më herët 

Njerëzit që e dëshirojnë suksesin e arrijnë atë. Ne e dimë se nëse ngrihemi herët do të përfitojmë në njëfarë mënyre prej kësaj, por shumë prej nesh nuk ia dalin të veprojnë kështu. Zgjimi herët në mëngjes dhe aplikimi i një rutine të hershme, mund të jetë i vështirë, por përfitimet janë shumë të mëdha. Ja cilat janë gjashtë arsyet për ta ndryshuar jetën tuaj njëherë e mirë.

 1. Keni kohë të planifikoni qëllimet

Shumë njerëz nuk i arrijnë qëllimet e tyre për shkak të mungesës së fokusit. Por, duke planifikuar qëllimet që në mëngjes herët dhe me mendje të freskët, do të mund të bëni më shumë veprime që ju sjellin pasojat e dëshiruara. Në vend që vetëm t’i thoni qëllimet tuaja, ju mund t’i bëni ato realitet dhe mund të mbikëqyrni progresin e objektivave të shkuara.

 1. Planifikoni ditën

Zgjimi herët do t’ju ofrojë mundësinë ta planifikoni të gjithë ditën që ju pret. Me një plan të saktë, ju mund të bëheni më shumë produktivë dhe të dobishëm për veten. Sapo t’i njihni qëllimet, do bëni planet shtesë të ditës për të mbërritur tek ato.

 1. Kohë për ushtrime fizike

Numri më i madh i justifikimeve për mungesën e stërvitjes është mungesa e kohës. Pas një dite të gjatë pune, të shkosh në palestër duket një prioritet i ulët. Por nëse zgjoheni në gjashtë të mëngjesit, mund të krijoni deri në tre orë kohë të lirë.

 1. Kohë për të ngrënë

Kemi dëgjuar të gjithë jetën se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Nëse zgjoheni herët në mëngjes, do të gjeni kohë për të. Ngrënia e rregullt e mëngjesit përmirëson ndjeshëm shëndetin tuaj në përgjithësi. Ashtu si makinat kanë nevojë për karburant, edhe trupi i njeriut ka nevojë për ushqim që të funksionojë siç duhet, veçanërisht në mëngjes.

 1. Njerëzit e suksesshëm e aplikojnë

Në një artikull për revistën “New York”, Jack Dorsey, themeluesi i “Twitter”, tha për lexuesit se ai e fillon ditën në orën 5:30 në mëngjes. Dorsey përdor mëngjesin për aktivitete si meditimi dhe vrap. Tim Cook, drejtori ekzekutiv i “Apple”, është i njohur se dërgon mesazhe të kompanisë në orën 4:30 në mëngjes. I fundit, por jo më pak i rëndësishmi, Richard Branson, themelues i “Virgin Group”, është një mbrojtës i madh i zgjimit herët. Në një intervistë, ai tha se zgjohet rreth 5:45 të mëngjesit për t’u stërvitur dhe për të ngrënë mëngjes përpara se të shkojë në punë.

 1. Qëndroni dy hapa para të tjerëve

Fillimi i ditës herët ju rrit vetëbesimin dhe kreativitetin. Çdo mëngjes pas zgjimit, adrenalina do t’ju ofrojë një panoramë tjetër të jetës. Është bukur të dish se teksa ti bën ëndrrat e tua realitet, konkurrentët e tu po flenë. Bëni detyrat tuaja më të ngutshme përpara orës tetë të mëngjesit dhe kështu do të jeni gjithë energji dhe kohë të lirë. Duke mbaruar punët më elementare herët, do të jeni dy hapa para të tjerëve dhe do të pakësoni stresin dhe ankthin.

Nëse e disiplinoni veten të zgjoheni dy orë e gjysmë më herët çdo ditë, prodhimtaria juaj gjatë ditës do të rritet ndjeshëm. Kjo do të thotë 17.5 orë më shumë në javë, 70 orë më shumë në muaj dhe 840 orë shtesë në vit. Mendojeni dhe mos hezitoni!

Si të zgjoheni herët?

Filloni ngadalë duke e vënë alarmin tuaj të mëngjesit nga 10-15 minuta më herët çdo ditë. Brenda pak ditëve do t’ia keni dalë të shkoni në një orë zgjim më herët e kështu me radhë.

Një natë më parë mendoni për diçka që do të bëni të nesërmen, e cila do t’ju entuziazmonte mjaftueshëm për të dalë nga shtrati. Bëni një gjë që e pëlqeni shumë dhe nuk do ta keni të vështirë të ngriheni nga gjumi.

Mos rrini në shtrat. Dilni prej tij menjëherë sapo t’ju hapen sytë dhe ndjeni bekimin që jeni gjallë edhe për një ditë tjetër. Një tjetër këshillë është që të mos e mbani alarmin pranë jush. Vëreni atë në ndonjë vend më të largët, në mënyrë që të mund të çoheni për ta fikur.

Çfarë të bëni pasi jeni ngritur?

Mos e humbni kohën duke lexuar lajmet! Pini një gotë ujë që të hidratoheni dhe që t’ju dalë gjumi. Meditoni për disa minuta. Shkruani ose bëni diçka kreative. Bëni ushtrime fizike për pak minuta. Shijoni një filxhan kafeje ose çaji dhe më pas përgatituni për ta nisur ditën siç duhet!

I.D

*Burimi: Elite Daily

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}


Gjithashtu mund të lexoni

Stresi: cilat janë pasojat më të tmerrshme që ai sjell?

Stresi: cilat janë pasojat më të tmerrshme që ai sjell?

5 shkaqet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

5 shkaqet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Përse rutina 8-orarëshe e punës nuk po funksionon

Përse rutina 8-orarëshe e punës nuk po funksionon

Kompjuteri dhe cilësia e jetës!

Kompjuteri dhe cilësia e jetës!
>