Klikoni këtu

Shëndeti & Mirëqënia

0  komentet

5 shkaqet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Shkoni në shtrat herët, pas një dite të gjatë dhe produktive. Hapni sytë tuaj natyrisht disa minuta para se të bjerë alarmi i zgjimit dhe ndiheni sikur të mos kishit fjetur. Jo gjithmonë lodhja mund të kalohet me një gjumë të mirë gjatë natës. Nëse gjumi nuk ju mungon, mund të ketë zakone të tjera që ju lënë pa energji. Ne po ju prezantojmë me disa prej tyre, që ju bëjnë të ndiheni vazhdimisht të lodhur.

1. Bëni një jetë sedentare

Yndyra që grumbulloni në organizëm, jo vetëm që kërkon më shumë energji që të shkrihet por lëshon leptinë, një lloj hormoni që është i lidhur me ndjenjën e lodhjes. Kush është në mbipeshë, gjithashtu ka nivele të larta të inflamacionit kronik.  Nuk është çudi atëherë se pas gjashtë javësh ushtrime fizike të moderuara, njerëzit përftojnë energji. Kush bën sport rregullisht, arrin që të bëjë një gjumë më të qetë dhe me të njëjtin orar. (mund t’ju interesoj te lexoni edhe 7 zakonet e njerëzve shumë të suksesshëm)

2. Pini shumë kafe

Kafeina neutralizon aktivitetin e adenozinës, një përbërës kimik që vepron si një qetësues natyral në sistemin nervor që akumulohet gjate ditës dhe që në darkë na bën të përgjumur. Në mëngjes mund të na japë një shtytje të nevojshme për të konsumuar kafe ose pije energjike. Është mirë që kafja dhe pijet energjike të konsumohen rreth gjashtë orë përpara se të shkoni në shtrat, sepse kjo ndikon në cilësinë e gjumit. Shpesh, ata që nuk konsumojnë kafeinë ndihen më të çlodhur pas gjumit.

3. Keni pirë pak ujë

Hidratimi është i domosdoshëm për ruajtjen e përqendrimit: ai është përgjegjës për rënien në masën 1.5% të lëngjeve në organizëm që sjelle rënien e përqendrimit. Kur uji është i paktë në gjak, ushqyesi arrijnë tek muskujt dhe organet më me ngadalë. Fatmirësisht dehitradimit prej 2% është  na shkakton ndjesinë e etjes, kështu që ne i përmbushim nevojat tona sa herë që na jepet sinjali.

4. Keni pirë shumë alkool

Është normale që pasi të keni pirë disa gota vere apo birre  ju ndihmon për t’iu zënë gjumi më shpejt. Pavarësisht kësaj, ju nuk mund të keni një gjumë cilësor, sidomos në pjesën e dytë të natës.

5. Nuk ndiqni një rutinë konstante

Të flesh deri në mesditë gjatë fundjavës iu bën juve që ta keni më të vështirë që t’i përshtateni orarit zyrtar gjatë javës. Nëse do ju duhet që te rikuperoni lodhjen, kënaquni duke fjetur 20 minuta gjatë të shtunës dhe të dielës, duke i përpjekur që të zgjoheni në kohë jo shumë të ndryshme nga orari i përditshëm që ju duhet për të shkuar në punë.

Përktheu: Silvana Muça / (gazeta-Shqip.com)Gjithashtu mund të lexoni

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>