Pse vendosa të krijoj një profil publik në Facebook?

0
2331
Elvis Plaku profili publik ne Facebook
Elvis Plaku profili publik ne Facebook

Unë nuk jam një person i mirëfilltë publik, ndonëse në mjaft raste kam pasur mundësinë të dal në medie apo programe të ndryshme. Por nevoja e krijimit të një profili publik në dallim nga një profil personal në Facebook ishte kryesisht nevoja për t’i përbashkuar interesat dhe përfshirjet e ndryshe të miat në një faqe e cila do më lejonte t’i mbaja të ndara gjërat personale (siç janë fotot familjare në profilin tim) me fotot nga aktivitete apo nisma të ndryshme në të cilat jam pjesë.

Gjithsesi, kjo lidhet shumë me krijimin dhe mbajtjen e një profili profesional brenda medieve sociale si Facebook.

Linku direkt: https://www.facebook.com/plaku.al/

Sfida në vazhdim

Në morinë e faqeve dhe profileve që duhet të menaxhoj/monitorojë çdo ditë tani kam edhe një detyrë tjetër “të vockël” që sigurisht kërkon kohën, energjinë dhe përqendrimin e vet. Por duke pasur parasysh që projekte si ky nuk bëhen vetëm për momentin, mbetem i bindur se do t’ia vlejë investimi.

Avantazhet në krijimin e një faqeje zyrtare në Facebook për veten si individ

Kjo do ishte një listë e shkurtër:

  • Ndarja e profilit personal nga ai publik dhe gjithëpërfshirës
  • Tërheqja e një game më të gjerë ‘ndjekësish’ apo fansash
  • Prezantim projektesh, produktesh dhe shërbimesh (pra marketing)
  • Reklamim i shërbimeve të ndryshme që ofroj si konsulent
  • Mbështetje dhe prezantim i kauzave që dua të mbështes publikisht,

Diskutim

Çfarë mendoni, kam bërë mirë apo jo ? Do i vlerësoja shumë sugjerimet/komentet tuaja…

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Ju lutem vendosni emrin tuaj

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.